У кожної посилки є одержувач і відправник. Укрпошта не працює з ніками і вимагає вказувати реальні дані: ПІБ, номер телефону та адресу відправника, яка необхідна для підрахунку вартості відправки.
На Кашалоті у продавця може бути кілька збережених відправників.
Навіщо це потрібно
Якщо продажем з вашого облікового запису займається кілька співробітників, які відправляють посилки від свого імені і зі своєї адреси, то буде зручно, щоб кожен з них працював зі своїм набором посилок (який буде відправлений саме цим співробітником, а не іншим). Ви можете додати нового відправника при оформленні посилки.
У кожного відправника є "свій" набір списків на відправку.
При створенні списку посилок на відправку вам потрібно вказати відправника. Створений список фіксується за обраним відправником.
У розділі "Посилки" ви можете застосувати фільтр за відправником, після чого в фільтрі посилок будуть відображатись тільки ті списки, які закріплені за обраним відправником.
Що таке списки на відправку і як вони допомагають швидше відправляти велику кількість посилок, читайте в цій в статті.
Я не створював відправників, але в списку посилок у мене їх декілька
Укрпошта зберігає ваші дані саме так, як ви їх вказали. Реєстр літер і знаки пунктуації також мають значення.
"Іванов А.І." і "иванов А.І." — два різних відправника.
Якщо ви вказуєте свої дані по-різному кожного разу, система буде "думати", що це різні відправники і у вас буде їх значний вибір в розділі з посилками.
Наразі немає можливості керувати списком відправників. Радимо вирішити, якого відправника ви будете використовувати на постійній основі і під час оформлення посилок обирати тільки його.