Ну, раз призрак совка никак не оставит в покое некоторых личностей, то добавим еще одну тему на тему СССР или как Америка всегда ни при чем.

 Архів ЦРУ: як у США готували антирадянські операції в Україні

Американські аналітики у секретному дослідженні з архіву ЦРУ вважали, що у багатьох регіонах УРСР населення підтримало б антирадянські спецоперації.

Написану у серпні 1957 року доповідь під назвою "Чинники спротиву і зони для дій спеціальних сил. Україна" нещодавно розсекретили та опублікували.

Роботу на понад двісті сторінок написала група дослідників Джорджтаунського університету на замовлення спецслужб.

Вона є повним аналізом перспектив ведення антирадянської збройної боротьби в УРСР спецпідрозділами США для можливого антирадянського повстання.

Аналітики розклали по полицях настрої населення, мовні особливості та можливе міжнаціональне напруження у різних регіонах республіки.

Складені у секретній доповіді карти багато в чому схожі на політичні та соціальні розподіли сил в Україні і через півстоліття.

А певні висновки доповіді дивовижним чином збігалися з ходом так званої "російської весни", особливо щодо Донбасу.

Секретна доповідь

У секретній доповіді детально розібрано всі можливі чинники, які можуть вплинути на операції спеціальних підрозділів США.

Подробиці економічного розвитку, транспортної системи, шляхів сполучення, рельєфу та клімату регіонів УРСР.

Особливо акцентується на потенційному сприянні американським спецпризначенцям з боку місцевого населення у боротьбі з радянським режимом.

Аналітики спрогнозували це на основі нюансів історії міжнаціональних стосунків та антирадянської й антиросійської діяльності в Україні.

Американці поділили Україну на 12 умовних субрегіонів - від найслабших до найсильніших антирадянських настроїв.

У секретній доповіді також визначили субрегіони, де проводити спеціальні антирадянські операції найефективніше.

Допомога американцям

Американські аналітики наголошують на важливості України для СРСР не тільки через розмір, а й через значний економічний потенціал.

"Тому здатність до національного спротиву в Україні може мати більше серйозних наслідків для СРСР, ніж у інших частинах країни", - вважали американці у 50-х роках.

Американці стверджували, що у значної частини українців є дуже критичні настрої до радянської влади.

антирадянськi настроi по картi дослiдникiв зростають вiд сходу на захiд.

Рівень підтримки "прозахідного" кандидата у президенти Віктора Ющенка та "проросійського" Віктора Януковича на виборах 2004 року

"За сприятливих умов ці люди можуть допомагати американським спеціальним силам у боротьбі проти радянського режиму", - стверджується у доповіді.

Карта лояльності України

Одна з найцікавіших частин доповіді - карта лояльності населення України радянському режиму.

Її склали на основі чотирьох головних чинників: етнічний склад регіонів, ставлення до більшовиків у 1917-1921 роках, ставлення до німецької окупації й партизанських рухів, а також кількість випадків збройного опору радянській владі.

За цими критеріями Україну поділили на 12 регіонів - від найлояльніших до тих, що сприймають комуністів найменше.

Складена дослідниками карта лояльності нагадує подібні мапи часів незалежності - від підтримки помаранчевих сил на виборах 2004 року, до сприйняття сепаратистських ідей навесні 2014 року.

Крим і Донбас

Найбільш лояльними до радянського режиму американці визначили Крим та частину Донбасу - промислові райони Луганської та Донецької областей.

Крим позначили "зоною I".

"У Криму у населення практично немає настроїв проти режиму і вони навряд чи будуть допомагати спеціальним силам", - вказали аналітики.

Тоді у Криму, за даними розвідки, мешкали 60% росіян та 35% українців.

Американські аналітики вказували на вороже налаштованих до комуністів кримських татар, депортованих з Криму.

Проте у звіті ще сподівалися, що у віддалених гірських районах півострова все ж могли лишитися деякі групи кримських татар

"Хто міг лишитись у гірській місцевості, безсумнівно, допомагатимуть спеціальним силам", - вважали аналітики. Також спецназівцям вказують, що, теоретично, сприяти їхній діяльності можуть нові переселенці із Західної України.

Дуже показовими є лояльні радянській владі райони, які американці віднесли до другої зони - регіону Донбас. 

Зона II - найлояльніші СРСР райони Донбасу на американській карті

Вони дуже нагадують обриси сучасних самопроголошених "ДНР" та "ЛНР" - без північної Луганщини та Маріуполя.

Ці райони, які зараз підконтрольні Україні, американці у 50-х роках внесли до менш лояльних радянській владі зон.

"ЛНР" та "ДНР" також не змогли отримати контроль над північною Луганщиною та Маріуполем.

У зоні ІІ, за даними США, українці також складали меншість населення.

"Місцеве населення зображує себе мешканцями російського острова в українському морі й ідентифікують себе з радянською владою", - йдеться у звіті щодо самооцінки мешканців цієї частини Донбасу.

Можлива незначна підтримка

Усю прикордонну смугу від Чернігова до Луганщини через Харків американці записали у третю зону, де вже можна чекати певного сприяння спецпризначенцям.

Українське населення тут подекуди переважає російське, але серйозних антирадянських настроїв американці тут не фіксували.

Хоча, за даними розвідки США, під час Другої світової війни у районах Харкова та Чернігова діяли націоналістичні українські угруповання.

"У окремих сільських місцевостях спеціальні сили не матимуть спротиву українців, але загроза покарання від росіян утримуватиме їх від надання допомоги", - зазначається у доповіді.

Четвертою зоною американці визначили чинну Одеську область, де приблизно той самий етнічний склад і рівень антирадянських настроїв.

Фактично, після Криму та Донбасу, американці наступними за лояльністю до радянської влади назвали Одесу та Харків, де навесні 2014 року були потужні сепаратистські рухи. Але вони вже не знайшли серйозної підтримки населення.

Переважно сільськогосподарські території північного Причорномор'я американці записали до якісно іншої п'ятої зони - широка прибережна смуга від Миколаєва до Маріуполя.

Тут, за деякими винятками, переважало українське населення. Під час Другої світової війни подекуди було активне українське освітнє та культурне життя, яке "не набрало потужної політичної форми".

Окрім того, американці зазначають про півмільйона перевезених на Херсонщину та Миколаївщину українців із Західної України з "більш проукраїнськими настроями".

"Під час Другої світової війни були помітні свідчення, що значна частина місцевих вважали себе мешканцями української республіки, відмінної від СРСР як цілого", - зауважили аналітики.

У доповіді вважали, що спеціальні сили США не отримають тут значного спротиву, а також матимуть певну підтримку українського населення.

Таблиця етнічного складу населення великих міст України, використана у звіті

Центральне Придніпров'я у чотирикутнику Кривий Ріг, Запоріжжя, Дніпропетровськ та Павлоград аналітики назвали окремою шостою зоною з ще більш сприятливими умовами.

"У цьому регіоні на спеціальні сили може чекати обмежена підтримка населення", - йдеться у звіті.

Українці тут однозначно перебувають у більшості, хоча розвідники нагадують, що у промислових центрах регіону була значна підтримка більшовиків.

Антирадянський центр України

Першим умовним регіоном, де спеціальні сили США можуть отримати суттєву підтримку, є лівобережні частини Полтавської, Чернігівської та Сумської областей, а також правобережна Кіровоградщина і частина Вінниччини.

"Цей пояс є традиційною серцевинною землею України, а українці тут складають понад 95% населення у багатьох районах", - йдеться у звіті.

Під час обох світових воєн тут були значні проукраїнські та націоналістичні настрої.

Ще більш антирадянською назвали умовну "зону вісім", до якої зарахували Київщину, Черкащину, Житомирщину та Хмельниччину.

Націоналістичні та антирадянські настрої тут, за даними звіту, були сильними, а місцеве населення могло б надати "суттєву підтримку спеціальним силам".

"Регіон складає українське населення, яке зазнало невеликого російського впливу", - вважали американці.

Тут був потужний український рух у 1917-1921 роках, а під час колективізації фіксували збройний опір.

Під час Другої світової у регіоні були потужні антирадянські настрої, а у північному Поліссі діяли озброєні українські повстанські загони.

При цьому радянських партизан тут нібито не підтримували.

"Схоже, що у цьому регіоні спеціальні сили отримають принаймні помірну допомогу", - зауважують у звіті.

Західна Україна

Ще на чотири зони американці поділили новоприєднані до СРСР території Західної України.

Тут американці зафіксували дуже потужні антирадянські настрої і перспективу підтримку американського спецназу.

Зокрема, дев'яту зону - Волинь, у США назвали одним із центрів українських повстанців під час Другої світової війни.

А чотири міста регіону: Ковель, Луцьк, Костопіль та Володимирець, за даними розвідки, частково були під контролем українських повстанців, які успішно воювали проти німців та радянських партизанів.

Тут була абсолютна перевага українського населення з польським вкрапленням.

При цьому американці зауважують, що через жорстке протистояння між українцями та поляками, останні навряд чи підтримають проукраїнське повстання.

США вказали, що до 1950 року тут був дуже потужний збройний опір СРСР, який частково спостерігали до 1956 року.

У десятій зоні - Закарпатті, українське населення не має історії стосунків з росіянами та мало конфлікти з угорцями.

За даними США, на Закарпатті після Другої світової війни діяли українські антирадянські загони північніше Ужгорода та у гірських районах.

Схожа ситуація у Чернівецькій області - одинадцятій зоні.

Тут переважає українське населення, яке під час війни чинило деякий спротив румунській адміністрації, але українські повстанці були активними у гірських районах.

Діяльність підпільних груп у гірських районах, за даними США, тривала до 1956 року.

Найбільш антирадянські настрої американці приписали трьом галицьким областям: Львівській, Тернопільській та Івано-Франківській.

Американці вказали на власну армію краю під час Першої світової війни, протистояння з поляками у 20-30 роках та потужну Українську повстанську армію, яка боролася з німцями та комуністами аж до 1956 року.

Американці припускали, що у 1957 році деякі загони УПА продовжували діяти.

На час написання звіту американці не виключали, що у віддалених гірських районах можуть зустрітися залишки окремих українських підрозділів.

"У цьому регіоні спеціальні сили можуть отримати значну підтримку місцевого населення, включно з активною участю в діях проти радянського режиму" - резюмували у звіті.

Сприятливі зони для спецоперацій

Проаналізувавши усі чинники: географію і можливості для маскування, настрої населення та скупчення стратегічних об'єктів для диверсій, спеціальним силам запропонували п'ять територій для найефективніших атак.

Це переважно північні та західні регіони. А також - південне узбережжя Криму.

Значну частину центральної України визнали непридатною для ефективних операцій через аграрний характер господарства і велику територію, де діяти неефективно.

Проте, щоби їхня продукція не йшла до Росії, спецназу рекомендують перекривати шляхи сполучення звідси у сприятливих секторах.

Схожа ситуація і зі східною Харківщиною, де за можливі визначили тільки "окремі операції" з перекриття шляхів сполучення з Донбасу до Росії.

Те ж саме стосується промислового регіону біля Дніпропетровська.

Найважливіший економічний регіон - Донбас, зовсім не підходить для спеціальних операцій сил через брак місць для маскування, високу щільність населення, "велику кількість росіян та русифіковане українське населення".

Куди бити

Карта місць для найефективніших операцій концентрується на західних регіонах.

У кожній зоні для дій спеціальних сил вказано детальні дані про головні цілі атак та інфраструктуру, лінії електропередач та шляхи сполучення.

Спецназу рекомендували спочатку діяти там, де можна чекати найменше спротиву і проблем із камуфляжем.

П'ять зон для ефективних спецоперацій

Найсприятливішим регіоном для операцій американці визначили Карпати і північні передгір'я.

Окрім сприятливих настроїв населення, тут є стратегічні запаси калійних солей та газові родовища, що важливі для центру України і міст центральної Росії.

Також тут проходять шляхи сполучення зі східноєвропейськими союзниками СРСР.

Умови для маскування - гори та ліси, тут визначено дуже сприятливими.

Регіон навколо Львова визнано окремою зоною для спецоперацій.

Хоча тут складніше з маскуванням, проте більше важливих траснпортних артерій - зі сходу на захід до Німеччини.

Для кожної зони аналітки радять різні типи спорядження, підготовки та тактики дій.

Окрім особливостей розташування населення та промисловості, у кожнй зоні спробували змалювати карту розташування силовиків.

Особливу увагу приділили будівництву газогону із Дашави в Карпатах, який мав пролягати до Ленінграда через Мінськ, як вказували американці.

За ефективністю операцій Волинь на тртьому місці - тут мало стратегічних об'єктів, але сприятливі інші чинники, зокрема, зручні для маскування болота і ліси.

"Найбільшу цінність для спеціальних сил має залізнична лінія, яка поєднує СРСР з Польщею та Німеччиною", - йдеться у доповіді.

Київ та Крим

Житомирщину та Київщину віднесли до четвертої зони спецоперацій, де є майже всі сприятливі чинники - від населення до промисловості.

На цьому тлі дивним видалось визначення п'ятої сприятливої зони - південного узбережжя Криму.

Аналітики вказали, що тут багато важливих шляхів сполучення, порти, база флоту та деякі сировинні ресурси.

Американці вважали, що кримські гори можуть давати прихисток для спецгруп, але за наявності специфічного екіпірування та підготовки.

Також аналітики ще сподівалися на певну підтримку кримських татар у горах, які могли уникнути депортації.

Дослідження не містить жодних пропозицій чи інформації, коли і за яких обставин США могли розпочати спеціальні операції на території УРСР. 

 

398 коментарів

  • Lidok 21 червня 2017, 15:42 22

    А по существу слабо? Или без копирования с инета ни как?
    А то читать как-то не охота!!

  • 2 коментаря
  • Lidok 21 червня 2017, 15:55 11

    ну так и не читаю))

  • olya_lya09 21 червня 2017, 18:35 18

    Статья как раз по существу, а не примитивные пересказывания деда Стыцька)

  • len4ik7 22 червня 2017, 14:42 1

    Это точно! Все разложено по полочками с фактами

  • Nata_Ch 21 червня 2017, 15:48 16

    Ниасилила

  • Irinka_kartinka 21 червня 2017, 15:52 3

    Источник http://www.bbc.com/ukrainian/features-38809517

  • Коментар видалено

  • Mariia_k 21 червня 2017, 15:55 1

    Можно ссылку на первоисточник? Хочется почитать на английском.

  • 3 коментаря
  • Irinka_kartinka 21 червня 2017, 17:59 3

    Да,но многие материалы еще засекречены и это все дело времени.

  • Mariia_k 21 червня 2017, 18:16 12

    50 лет срок секретности материалов. Те, о которых говорится в статье, должны были быть рассекречены 10 лет назад. Почему они не появились тогда, а только сейчас? Надо много читать и анализировать, чтобы понять суть происходящего.

  • Irinka_kartinka 21 червня 2017, 18:23 3

    Ну в америке наверное другие законы и сроки тоже. Про много читать и анализировать абсолютно согласна, конечно мир не изменим, но хотя бы понимать , что в этом мире все не просто так и может быть совершенно не так как мы думаем

  • Vitaliya 21 червня 2017, 16:09 13

    на русвесне нашли ?

  • Irinka_kartinka 21 червня 2017, 16:19 8

    Выше ссылка источника.

  • Sanechka 21 червня 2017, 16:10 26

    Майдан был спонсирован Америкой, это всем известно. И спасибо за статью, хотя это тоже не секрет, Америка всегда мечтала о развале Союза и все для этого делала.

  • 11 коментарів
  • Chaechka 22 червня 2017, 00:41 8

    Вот мы в Болгарии были. Говлрили с таксистом. Так вот люди совсем не ралы что они в ЕС. Много примеров привел что к чнму.
    Для меня показатель Англия. Чет они уде не в Ес

  • Irinka_kartinka 22 червня 2017, 01:05 5

    Англия в ЕС чисто формально была, там все равно главная королева и у них свое кино. А выходят из ЕС потому что на фиг им кормить кучу стран. У нас друг с семьей в Англии живет, работает в банке в Лондоне, з/пл очень хорошая, но налоги 70% отдает государству. На жизнь хватает,но все в притык. Вообще интересная страна, много отличного от нас, в школах не только сильный уровень знаний, но и воспитание хорошее.

  • Коментар видалено

  • Sabina 21 червня 2017, 16:26 14

    Не осилят такой большой текст на родном языке(

  • Irinka_kartinka 21 червня 2017, 16:33 19

    Дело не в языке, просто легче ржать с картинок тупорылых и коротеньких надписей, чем получать информацию. ЛЕенивыми стали не только люди, но и мозги.

  • Sabina 21 червня 2017, 16:36

    Не у всех

  • Irinka_kartinka 21 червня 2017, 16:47 3

    Не у всех) и это радует)

  • galaxy_ 21 червня 2017, 16:49 17

    Эх, жаль, что в 45 небыло политической воли выдавить эту коричневую чуму под именем "совок" (((

  • 12 коментарів
  • Irinka_kartinka 22 червня 2017, 11:10 7

    Посмотрим,хотелось бы верить, но есть законы экономики которые работают и никакая политика их не перекроет

  • VTRENDE24 22 червня 2017, 17:08 5

    galaxy_
    Плохо ли, хорошо ли, но Украина - суверенное государство с многовековой историей, ей не место в недоимперии, тем более такой, как россия
    +++++++++++++++++++++++++

  • galaxy_ 22 червня 2017, 17:18 4

    Марина, какая политика?
    Те 5 реформ - это экономически обусловленные законы, а не ситуативный популизм, о котором вы говорите.
    Меньше читайте мейдинраша

  • ONikSandra 21 червня 2017, 16:56 6

    И? Америку интересовала и интересует не только Украина, у нее широкие планы)))

  • 9 коментарів
  • ONikSandra 21 червня 2017, 18:44

    Я об этом писала выше.

  • Irinka_kartinka 21 червня 2017, 19:04

    Я читала, поэтому не понялана счет разных углов)

  • AlenkaFix 21 червня 2017, 19:37 1

    Американцам как всегда виднее)))

  • Mamzelka 21 червня 2017, 17:40 14

    Когда ж вы угомонитесь ....? (((

  • 8 коментарів
  • Irinka_kartinka 21 червня 2017, 19:20

    Танюша, та я девушке выше)

  • olya_lya09 21 червня 2017, 20:07 8

    Mamzelka, вот и я не поняла! К чему вы это написали? И полегче, плиз) А то на паханшу смахиваете по слэнгу

  • Tanyushka 21 червня 2017, 20:11

    ))))

  • Коментар видалено

  • 130 коментарів
  • Michael 25 червня 2017, 13:33 2

    А к чему Вы это написали? Просто поделились знаниями?

  • Irinka_kartinka 25 червня 2017, 13:40 2

    Так вы ж сами спросили :joy:

  • Michael 25 червня 2017, 15:16

    О чем я спросил?

  • Marys 21 червня 2017, 21:08 6

    Я почитала, даже более, немного полистала первоисточник - https://www.cia.gov/library/readingroom/document/cia-rdp81-01043r002300220007-1
    Очень занимательное чтиво. Кстати, во вступлении отмечено, что Украина самая важная сырьевая, сельскохозяйственная и индустриальная территория во всем СССР, находящаяся под гнетом Великой России уже 300 лет.

  • 2 коментаря
  • Marys 21 червня 2017, 21:57

    Да

  • Marys 21 червня 2017, 22:02 3

    Там язык отчёта совершенно не сложный, без специфических награмождений терминов (по крайней мере в начале, весь текст очень большой больше 200 страниц, потихоньку со временем одолею)

  • Irinka_kartinka 21 червня 2017, 22:13 2

    Хорошо когда знаешь язык) там много чего интересного можно почитать

  • Rosya 21 червня 2017, 22:00 5

    Цікаво.особливо .що у Львові 58%росіян.исконно руськие земли.

  • 26 коментарів
  • MARINA_ZELENSKAYA 22 червня 2017, 13:43 6

    Очень хочется, чтобы хоть кто-то из тех, кто всегда пишет, что НА Украине все так плохо, что они тут не живут, а мучаются и выживают... ответил на вопрос: почему вы все еще здесь? Почему не хотите уехать/сбежать из такой ненавистной/ужасной страны? Мир ведь огромный....

  • Tanyushka 22 червня 2017, 13:52 3

    Никамама, так я и не спорю, не может быть всем хорошо и все довольны, многим и в Европе не понравилось. Я прожила в Сибири около 15лет и плохого ничего сказать не могу, в 90-ые конечно было трудновато, но в основном неплохо. Приехала в Украину, совсем другой уклад жизни, но в целом тоже понравилось, очень много встретила хороших людей с которыми по жизни дружим. Многие говоря о стране, говорят о власти, но это по сути разные две составляющие гос-ва

  • Коментар видалено

  • Elenka2016 21 червня 2017, 22:08 7

    Для тех, кто интересуется историей - прекрасный способ в очередной раз убедиться КАК несется демократия)
    Для любителей баек с побрэхэньками - очередной повод повизжать.

  • Ksanna 21 червня 2017, 23:02 5

    И при чем тут Америка. Она проанализировала, что есть на самом деле, а не влияла на мнения украинцев. В отличии от России, которая хорошо промывает мозги. Вот мне тут родственница из Крыма недавно сказала. Вот придет в Украину НАТО и принесет Эболу.

  • 50 коментарів
  • NIKAMAMA 23 червня 2017, 14:01 1

    Ну посамоутверждайтесь теперь Вы. Успехов!

  • Irinka_kartinka 23 червня 2017, 14:19 3

    Никамама, вы вообще диалог вести не умеете, у вас монолог с закрытыми ушами. По теме абсолютно ничего не сказали, все вам то рашатудей, то кисилевы, то маразматики чудятся, сварите лучше борща, ну не ваше это - общение на серьезные темы.

  • NIKAMAMA 23 червня 2017, 15:38 1

    Без Гриця i воду панотче не посвятить! )))

  • Oluna 21 червня 2017, 23:19 6

    И что? Что доказывает эта статья кроме того, что 57 году на большей части территории Украины не поддерживали совок? А поддерживали там, где массово русских завезли?

  • 34 коментаря
  • Irinka_kartinka 22 червня 2017, 20:42 3

    Никамама, вы пьяны? )

  • NIKAMAMA 22 червня 2017, 22:00 3

    А Вы уже тяпнули полтишок?! Полюбляете это дело? Сказать нечего? И всё как всегда? Вы в белом шоколаде, а весь мир в коричневом д....е?! С Вами давно и всё ясно! Пошите опусы мелким почерком..»

  • Irinka_kartinka 22 червня 2017, 22:10 5

    Никамама ........

  • KnopkaZ 22 червня 2017, 01:24 4

    Хорошо когда человек интересуется и имеет свое мнение, но поверьте очень не благодарное дело силком впихивать просвещение, кому интересно, тот уже читал и не раз..

  • Sophia_125 22 червня 2017, 02:58 4

    спасибо. прочитала. интересно. только выводы у меня немного не такие, как вы делаете.

  • Irinka_kartinka 22 червня 2017, 07:47 2

    Какие?

  • Sophia_125 22 червня 2017, 13:27 2

    долго писать. сейчас не могу, занята другим

  • Irinka_kartinka 22 червня 2017, 14:08 2

    Ок)

  • Ta_ta 22 червня 2017, 03:02 5

    собирали информацию и анализировали все страны. особенно в период холодной войны. и что? ссср этим не занимался? абсолютно нормальная практика. почитала. спасибо. теперь бы еще почитать аналитику москвы перед захватом западной Украины.

  • 19 коментарів
  • Irinka_kartinka 22 червня 2017, 16:03 2

    А кто стрелял? Вы же не знаете?

  • Ta_ta 22 червня 2017, 16:10 4

    Ира, почитайте еще как раша пыталась отобрать Крым при кучме. тогда были выстрелы. и ничего не получилось на тот момент.

  • Irinka_kartinka 22 червня 2017, 18:04 2

    Я это знаю, а еще кучма загнал туда бтр и все быстро закончилось. Я же эту ситуацию спрашиваю.

1 2
Для комментирования нужно войти или зарегистрироваться

Повернутися до Клубу