ЛИСТ МАТЕРІ ДО ДОНЬКИ

1. Якщо тебе вдарили - негайно збирай речі. Поводься, ніби трапився землетрус - хапай документи, дітей, з рештою розберешся пізніше. Не приймай вибачень і каяття, не налагоджуй стосунки. Будь-яке «пробач мене» завтра обов'язково перетвориться в «це ти мене довела». До цього болота дуже легко впасти, і дуже важко вилізти. Не оглядаючись, біжи.

2. Запам'ятай, що будь-яке «ти сама винна» і «ти мене доводиш» - брехня. Насправді це означає: «я знаю, що можу вдарити тебе, образити і мені за це нічого не буде, тому не бачу сенсу себе контролювати».

3. Ти завжди можеш прийти до мене. Завжди. У будь-якому стані. В сльозах чи босоніж. З відчуттям найстрашнішого провалу в житті. І я не буду звинувачувати тебе. Навіть якщо мені захочеться сказати: «я ж попереджала» - я замкнуся в туалеті і скажу ці слова перед дзеркалом, сама собі, пошепки. Тому що вони не втішають, а тільки встромляють голки в відкриту рану.

4. Якщо мене не буде. Батьки смертні - нехай у тебе будуть друзі настільки близькі, щоб у них можна було попросити допомоги. Якщо таких немає - шукай допомогу, будь-яку, і не соромся її приймати. Скаржся, кричи, розповідай всім, хто готовий слухати. Нехай у тебе будуть свідки, тому що зло коїться в мовчанні.

5. Стосунки ніколи не починаються з побоїв. Перші ластівки виглядають як «ну ти і дура», «якого біса ти втручаєшся», «та що ти розумієш», «я сказав, значить, ти йдеш». Спочатку прохання перетворюється у наказ. Потім дрібні приниження стають нормою. Хамство видається за близькість. Нікому не дозволяй принижувати тебе і завдавати болю. Ніколи не думай «я розумна, зі мною такого точно ніколи не відбудеться». В цю пастку провалювалися жінки і розумніші за нас з тобою.

6. Твій ворог - відчуття «ну начебто здалося». Сьогодні людина поводиться абсолютно адекватно, а завтра на нього щось находить, і він перетворюється на роздратованого садиста. А післязавтра визирає сонечко, і все настільки в порядку, що ти полегшено видихаєш: «Здалося». Якщо таке відбувається часто - задумайся. Це відчуття - головний симптом, на який можна спиратися. У відносинах з такою людиною не заходь занадто далеко, не май з ним спільних дітей і спільного бізнесу.

7. Нехай у тебе завжди будуть власні гроші. Свої джерела заробітку. Якщо ти сидиш з дітьми, нехай у тебе буде свій рахунок, фінансова подушка про всяк випадок. Обговори це з партнером до того, як опинишся в декреті. Це дуже важливо. Коли діти маленькі, ми максимально залежимо від партнера і уразливі, як ніколи.

8. Не дозволяй, щоб відносини стали єдиним, що є важливим в твоєму житті. Це небезпечна конструкція. Друзі, робота, спорт, захоплення - нехай все це обов'язково буде. Заробляй. Вчися. Якщо відносини коли-небудь впадуть - а це трапляється частіше, ніж хотілося б - буде боляче. Але краще, коли руйнується одна вежа, ніж весь замок.

9. Стеж за своїм здоров'ям, дбай про себе, щоб вистачало сил жити.

10. Ніколи не попадайся в пастку «всі так живуть». Це не правда. І я зроблю все, щоб ти бачила сім'ї, в яких немає насильства і хамства, в яких люди розмовляють один з одним з пошаною, навіть коли дуже зляться. І сама постараюся бути для тебе не гіршим прикладом.

11. Ніколи не потрапляй до пастки: «таке тільки у мене, яка ж я дурепа, як соромно». Це теж неправда. Невелика біда - опинитися в ситуації насильства. Біда - застрягти в ній надовго, на роки. Тобі не потрібна сім'я за всяку ціну. Чи ідеальна сім'я для супер обкладинки. Тобі потрібно місце, де буде добре, де тебе зможуть підтримати і подбати про тебе.

12. Люди можуть змінюватися. Більше того, вони постійно це роблять. Нас змінюють вік і досвід. Те, що в юності здається безневинним дивацтвом, з роками може виявитися психічною хворобою або просто свинством. Іноді люди поводяться дуже негарно, якщо розуміють, що інша людина від них залежить. Якщо з тобою таке відбулося, не картай себе, що «не розгледіла негідника раніше». Є багато речей, які ми не можемо розглядати, поки вони заховані глибоко під землею. Дій, див. Пункт 1.

13. Експериментуй, пробуй нове. Нові роботи, нові стрижки, нові види спорту. Нові страви, нові правила в сім'ї. Нові способи займатися сексом. Чим більше нового ти можеш впустити в своє життя, тим впевненіше відчуватимеш себе в стосунках."

Текст (скорочено): Анастасія РубцоваДжерело: Психологічна студія СЕНСІлюстрація: Sora Ceballos-Lopez

Темы: Отношения взрослых

21 комментарий

 • innaant 15 ноября 2019, 14:02 4

  Все правда!

 • Lynxx 15 ноября 2019, 14:20 3

  Фактически программирование на все это...

 • 1 комментарий
 • Komonata 15 ноября 2019, 15:26 1

  частично согласна: если идёт только такая подача информации, как наставление, то это программирование. Но если это одно письмо из, то очень стОит прислушаться. Я за разные "письма", но и такое письмо должно быть в том числе

 • Freekee 15 ноября 2019, 20:58

  @Komonata + как-то посыл больше от бывшей жертве к будущей

 • Freekee 15 ноября 2019, 21:00 1

  @Freekee От матери дочке тут только 3 предложения
  Ти завжди можеш прийти до мене. Завжди. У будь-якому стані. В сльозах чи босоніж. З відчуттям найстрашнішого провалу в житті. І я не буду звинувачувати тебе.

 • Komonata 15 ноября 2019, 14:20 3

  Благодарю! Очень хорошо написано! со всем согласна

 • lolatiny 15 ноября 2019, 15:06

  :)

 • Ola_la_la 15 ноября 2019, 14:31 6

  Похоже, что эта мама сама долго терпела побои.

 • lolatiny 15 ноября 2019, 15:06 4

  Дуже з Вами згідна. Але насильство може бути не лише фізичним, а й психологічним. І це нічим не краще, юо вбиває віру людини в себе.
  І через велику кількість тем у клубі, де жінки ненавидять своїх кривдників, але, навіть пішовши, переживають, як житимуть самостійно. Ажде не мають ані фінансової подушки, ані друзів, ані власного світу, який часто просто руйнується, якщо розпадається пара. ніхто не повинен бути мовністю залежним один від одного.

 • Komonata 15 ноября 2019, 15:22

  ну да), обычно мы размышляем, анализируем не в самые радужные моменты жизни. Наверное, сложные периоды нам и даны для того, чтобы подумать. Хорошо, когда находишь выход и делаешь правильные выводы

 • Tatusia 16 ноября 2019, 16:31 1

  Моя мама ніколи б мені не написала такого листа,я це завжди знала .

 • 1 комментарий
 • lolatiny 16 ноября 2019, 19:06

  @lolatiny *життєвий

 • Tatusia 16 ноября 2019, 21:13

  @lolatiny В мене зараз якраз життя підносить уроки,в мене батьки мене навчають.Що я зрозуміла,потрібно не проявляти ініціативу,с робити те що хочуть.

 • Tatusia 16 ноября 2019, 21:15 1

  @Tatusia А діти підростають і окреслюють свій простір

 • Al1234 16 ноября 2019, 23:05 2

  У меня в семье насилия не было ,ну мама с детства внушала, что поднимать руку мужчина не должен и должны всегда быть свои деньги, про которые муж не знает, должно быть образования и не растворяться в семье и подгузниках, за что им очень благодарна.
  Мне письмо понравилось, очень много женщин терпят насилия,потому что,что люди скажут и молчат,чтоб не выносит сор из избы.

 • lolatiny 17 ноября 2019, 08:46 1

  У Вас мудрые родители :)

 • Al1234 17 ноября 2019, 10:14 1

  @lolatiny Спасибо, я им за эти установки признательна.
  Жизнь не всегда ярка, ну быть жертвой или нет, выбирает каждый сам, ну все идёт с детства, поэтому мы должны не только пример показать, ну и рассказать ребенку,что ситуации бывают разные и нужно принять решение правильное, а родители поддержат.

 • Olia_Kiev 20 ноября 2019, 16:47

  Депрессивное письмо женщины, которая никогда не была счастлива

 • JuliaSha 1 декабря 2019, 13:17 1

  Если бы я прочитала это лет 14 назад, или хотя бы 10, моя жизнь была бы совсем другая! Но, я благодарна Богу за свой опыт!
  Благодарю за пост. Если у меня будет дочка, я с ней обязательно поговорю на эту тему!

Для комментирования нужно войти или зарегистрироваться

Вернуться в Клуб