без рекламы

МОЗ розробило новий законопроект про рекламу лікарських засобів.

Реклама - поганий порадник. Особливо, коли це реклама ліків, а її бачить не фахівець сфери охорони здоров‘я, а людина, яка шукає спосіб легкого і миттєвого одужання.

У способі та подачі реклами лікарських засобів Україна дуже відстає від країн Заходу, де є чіткі правила та норми, які дозволяють розповсюджувати рекламу ліків. Це небо і земля у порівнянні з українським ринком реклами ліків, який є дуже хаотичним та неконтрольованим, що лишає багато простору для маніпуляції про препарат та його властивості.

Уявіть, понад 50% від усього ринку спожитих ліків у 2017 році становлять лікибез доведеної клінічної ефективності! З 10 найпопулярніших препаратів, які найбільше купували українські пацієнти у минулому році, лише 3 – є препаратами, які відносяться до категорії основних лікарських засобів. Усі інші – симптоматичні та супутні препарати, або ж такі, що не мають достатньої бази ефективності.

Найгірше, що люди, які їх купували, могли відмовитися від справді необхідного лікування, адже за статистикою кожен другий пацієнт відмовляється від нього або відкладає його через брак коштів.

Як люди дізналися про ці ліки та чому вирішили обрати саме їх?

За даними Нацради з питань телебачення та радіомовлення, від 30% до 50% загальної кількості реклами на українському телебаченні – реклама лікарських препаратів та медичних виробів. Вже не кажучи про інші канали реклами, як то вивіски в метро, друкованих виданнях, інтернеті.

Реклама також підживлює й таке явище, як “лікування по телевізору” та google-терапію. Майже 69% українців займаються самолікуванням, не звертаючись за допомогою до лікарів. Наслідки, на жаль, часто є непоправними для здоров’я.

Нині в Україні ринок реклами регулюють майже 10 різних законних та підзаконних актів, натомість на практиці вони не працюють. На наше переконання, це відбувається через те, що відсутній належний контроль – адже виявлення порушень та накладання штрафних санкцій розпорошенні між різними державними органами влади, а МОЗ взагалі за законом викинуто з цього процесу.

Тому наша команда розробила законопроект, який має встановити чіткийконтроль за змістом реклами ліків. Головна мета - уникнути маніпулювання інформацією про препарат та його властивості, а також гармонізувати чинне законодавство з нормами ЄС.

Перерахую кілька основних пунктів законопроекту:

- Обмеження змісту реклами відповідно до директив ЄС:

заборона реклами цілительства та нетрадиційної медицини;заборона залучення до реклами конкретного препарату відомих людей, акторів,що зображають медпрацівників;заборона інформації, що ліки призначені виключно для лікування дітей;зміст реклами має відповідати інструкції про застосування лікарського засобу.

- Законопроектом передбачено чітке визначення фахових медичних видань, де дозволена реклама ліків непередбачених законом, а також розробка та затвердження Урядом окремого Порядку реклами лікарських засобів спрямована на медичних та фармацевтичних працівників.

- За МОЗ закріплюються функції контролю та моніторингу. Встановлюються чіткі штрафні санкції до телерадіоорганізацій за рекламу лікарських засобів з порушенням законодавства. Такі санкції надається право застосовувати Нацраді з телебачення і радіомовлення - у розмірі 5% від ліцензійного збору за 1 порушення, Держпродспоживслужбі, Антимонопольному комітету.

З повним текстом законопроекту ви можете ознайомитися тут: https://goo.gl/CKvFmu

Сьогодні ми презентуємо проект громадськості, далі – медичній спільноті, фармвиробникам. Ми прагнемо залучити усіх стейкхолдерів цього процесу, пройти усі кроки повного циклу вироблення публічної політики і ефективно втілити якісні зміни.

Считаю это отличным шагом ! Правда топить начнут опять Супрун . Ещё бы столько денег ! Желаю  ей выстоять ! 

12 коментарів

  • Tatyana 16 травня 2018, 14:54 5

    вторая сторона медали, фарм компания, сэкономить на рекламе и повысит % для представителей и еще более активно врачи начнут всю ту хрень выписывать при каждом чихе

  • Mimih 16 травня 2018, 17:01

    100%, работаю в оптовой крупной фармкомпании оплачем больше буклетики брошурки но редко рекламу в газете или на тв

  • Iradmi 16 травня 2018, 14:56

    Тоже только что эту новость читала. Запасаемся цитрамоном, жаропонижающимм и остальными необходимыми лекарствами. Думаю, скоро приедем к тому, что без рецепта не продадут даже аскорбинку.

  • 2 коментаря
  • Iradmi 16 травня 2018, 16:21

    я прям представляю, как вы добываете рецепт на нурофен или смекту в 2 часа ночи(((

  • Mimih 16 травня 2018, 17:04

    больше денег втюхиваю на рекламу почти неефективного препарата..или гомеопатического...его же нужно продать а еффективное лекарство и без рекламы будет покупать

  • LanaRus 16 травня 2018, 17:31

    Люди будут более ответственно относится к своему здоровью. Видите что у вас заканчивается нурофен- сходили к врачу за рецептом и купили заранее.
    Возможно, будут какие-то онлайн-рецепты.
    Новая реформа ведь предполагает, насколько я понимаю, телефонную связь с врачем 24/7.

  • Adjanta 16 травня 2018, 14:59 1

    Такие смешные, Гугл терапия. Такое чувство что врач не те же откатные (читай рекламируемые) препараты назначит

  • Iradmi 16 травня 2018, 15:01

    При чем даже не читая инструкцию

  • Wild_fairy 16 травня 2018, 16:33

    ну их не поймёшь... то лечитесь сами, то лекарства мы вам тоже не покажем... типа мёдом лечится или уринотерапией?

  • YuliaK 16 травня 2018, 19:15

    Все правильно делают... Если оставить рекламу лекарственные средств, то люди не будут обращаться к врачам, а это уже никому не выгодно. Сейчас в медицине (как в больницах, так и на участках) устанавливаются европейские стандарты-протоколы лечения, а они подразумевают как другие подходы, так и назначение других препаратов. Хорошо это или плохо, как для наших реалий, покажет время, но изменение некоторых протоколов лечения, например, рака, приводит наших врачей просто в тихий ужас...

Для комментирования нужно войти или зарегистрироваться

Повернутися до Клубу