Скільки іграшок потрібно дитині?

Це навіть не питання для мами, яка виходить з дому, а в кишені у неї виявляється трохи грошей. Повертається мама або з новими повзунками, які вже нікуди складати, але у мами є виправдання - це ж перші з полуничкою, а решта всі в горошок, смужку, та квітчасті, або з іграшкою, яка теж не сильно відрізняється від того складу, що вже займає половину дитячої кімнати. У дівчаток все в ляльках, у хлопчиків дівати нікуди машинки і пістолети. А приходять гості, родичі, колеги і всі вважають своїм обов'язком обдарувати дитя ще однієї машинкою або лялечкою. Щодо м'яких іграшок, то вони у нас вже скрізь. Стрункі ряди курних ведмедиків, мавпочок, зайчиків і песиків валяються безглуздо, без толку і без справи. А з чим грає дитина, що йому потрібно в дійсності, які іграшки необхідні для розвитку і головне, скільки?

 

Ледве народившись на світ, маля занурюється у вивчення навколишніх предметів, їх властивостей і особливостей. На перших порах це пізнання відбувається через спостереження, незабаром через участь у процесі - за допомогою ігор. Такщо іграшки мають свою цінність і значимість, і підбирати їх потрібно так, щоб вони ставали для малюка першою захоплюючою «енциклопедією», що допомагає пізнавати світ речей, природи і людини.

До підбору іграшок потрібно підходити відповідально. Вони повинні з одного боку розважати і займати дитину, а з іншого - розвивати, збагачувати його особистість.

До двох-трьох місяців малюкові потрібні яскраві різнокольорові іграшки, які підвішуються над його ліжечком або коляскою таким чином, щоб йому було зручно на них дивитися, стежити очима за їх рухом.

З двох-трьох місяців в ліжечко крихти можна ставити спеціальний турничок, на якому закріплені різнокольорові іграшки-підвіски, що володіють звуковими та світловими ефектами, що стимулюють дитину тягнутися до них ручками. У цьому віці малюк робить хаотичні, неусвідомлені рухи руками і може лише випадково торкатися предметів. Але, ставши доросліше, бачачи іграшку, підвішену на невеликій відстані від його грудей, він сам тягне до неї руки. Завдання батьків - звертати увагу малюка на ці особливості іграшок, називати їх.

Батькам необхідно пам'ятати, що іграшка повинна бути безпечною для малюка - бути не менше 4 см. в діаметрі, не мати дрібних деталей, щоб він не зміг її проковтнути. У іграшки не повинно бути гострих кутів, а матеріал, з якого зроблена іграшка, повинен бути токсично безпечним. Зверніть увагу на те, щоб на іграшках не облазила фарба, лак.

При досягненні малюком чотирьох-п'яти місяців він вже вміє добре торкатися іграшки і довго займатися нею. Головна мета дії дитини з іграшками в цьому віці - дослідження її різноманітних особливостей: форми, кольору, звуку і т.п.

Перші ігри обов'язково повинні проходити за участю батьків. Малюк охоче їх слухає, відповідає на їхні репліки, повторює або продовжує дії з ігровими матеріалами.

Коли дитина вже добре може хапати і подовгу займатися іграшкою, підвішеній над ліжечком, його слід вчити перевертатися зі спини на живіт. Звичайно, це вдасться йому не відразу, потрібно допомогти малюкові в цих спробах. Можна запропонувати дитині гумову кішечку, конячку, собачку, інші фігурки або брязкальця, які дитина зможе легко утримати в руці. Прагнучи до іграшки, дитина виконає потрібну дію.

З шести місяців «допитливому дослідникові» можна запропонувати спеціальний ігровий центр, який треба класти перед малюком або підвішувати до бортів ліжка, дозволяючи дитині діяти самостійно, витягуючи з його компонентів-образів різні звуки, домагаючись включення або виключення світлових ефектів. У цьому прекрасною підмогою може стати площинний розвиваючий килимок, на якому зображені підлозі об'ємні іграшки, зроблені з різних по фактурі матеріалів (шовк, хутро, пластик) і з різними наповнювачами (пластикові горошини, целофан та інші), крім того, ще й звучать . Ці незвичайні ефекти привертають увагу малюка, спонукаючи його знову і знову повторювати дії за дорослими, розвивають тактильну чутливість.

Дитина, виконуючи таким чином різноманітні рухи, досить швидко починає самостійно повертатися з боку на бік, а потім сідати, повзати. Для такого підрослого малюка добре на час ігор мати дитячий стільчик з досить великим столиком, манеж, в якому по стінках вішають іграшки (по одній з кожного боку).

З семи-восьми місяців, коли дитина вже може повзати, його необхідно спускати на підлогу, на чистий килим або спеціальну підстилку.

В одинадцять-дванадцять місяців малюк вже робить свої перші кроки. Зацікавити і допомогти йому в цьому також можна за допомогою іграшки. У цьому віці дитині особливо цікаві речі, при впливі на які виникають різні ефекти - шум, тріск, гуркіт, звуки голосу тварин. Маленька дитина в цьому віці - великий дослідник. Йому подобається розбирати і збирати предмети, вкладати їх один в іншій, просовувати іграшки в отвори, відкривати і закривати кришки або дверцята. Ці дії задовольняють потребу малюка в пізнанні. Також для забави малюка підійдуть заводні й механічні іграшки - дзьобаюча курочка, ведмідь, що грає на балалайці, паровозики, кульки і м'ячики.

В іграх особлива роль відводиться дорослим. Батьки, посміхаючись, називаючи малюкові іграшки, її властивості, пояснюють свої дії, спонукають його до емоційного відгуку. Крихітка із великим задоволенням буде розглядати іграшки у вигляді тварини - вічка, носик, різні яскраві деталі вбрання: бантики, капелюх т.д.

Коли дитина навчиться стійко стояти на ногах, йому знадобляться іграшки, які можна тягнути за собою на мотузці чи котити перед собою. Він з цікавістю спостерігає за діями іграшкових кошенят, які в міру руху іграшки-каталки по черзі висовуються з черевичків, пурхаючих метеликів, підстрибуючих ведмежат. Йому буде цікаво везти за собою конячку, потягнути за кільце і отримати звук, що нагадує іржання (звуки не повинні бути дуже різкими, які лякають). Через іграшки відбувається ознайомлення зі світом тварин. Для цього можна купити дитині фігурки, що зображають різних його представників - диких і домашніх тварин. З ними він буде охоче грати в кімнаті, у ванній, на прогулянці. При покупці таких іграшок дорослим потрібно звернути увагу на їх властивості: величину, колір, форму, здатність рухатися, видавати звуки - все це збагатить уявлення дитини про навколишній світ.

До двох років дитину не займає емоційно-смислові значення іграшки. Його цікавить, що з цією іграшкою можна робити. Відзначено, що діти цього віку люблять довго повторювати дії з одним і тим же предметом. Це пояснюється тим, що вони проявляю інтерес до його різних властивостей. Малюкові цікаво дізнаватися, що кубики можна не тільки ставити один на іншій, але і приставляти один до іншого, вантажити на машину, укладати в коробочку і закривати. Якщо ви помітите, що ваша дитина грає подібним чином, не переривайте його, не вважайте такі дії порожніми й одноманітними. Вони допомагають дитині побачити нове в знайомих предметах, піднятися на більш високий рівень узагальнення своїх знань. Ви й самі можете підтримати інтерес дитини до різного використання знайомих предметів та іграшок, показуючи йому, що можна з ними робити.


Теги: игрушки

5 коментарів

  • Ирина 21 грудня 2011, 12:43

    Любовь Николаевна, понравилась ваша статья. Я только сегодня утром решила, что пора детям подобрать подарки))) Обязательно позвоню вам.

  • Finnka 21 грудня 2011, 12:45

    Познавательно. Спасибо.

  • Asenka 21 грудня 2011, 13:54

    не могу согласится, но не могу и НЕ согласится. всё зависит от ребенка. моему с игрушками не интересно, их у нас минимальное кол-во, но все очень разнообразные и функциональные, это для него занятие на 15 мин максимум. а вот соседская девочка просто трепещет перед игрушками, у неё огромный манеж с доброй сотней игрушек всех мастей и размеров, и она ими играет (час-два дитя не слышно)! моего ребенка в этот манеж можно посадить, только если он пустой )))

  • Sophia_125 21 грудня 2011, 13:58

    спасибо за интересную статью

  • InnaX 21 грудня 2011, 15:22

    Игрушек много не бывает-это так я себе говорю. На самом деле-мой играет только взрослыми штуками, из-за чего одни убытки, сломанные телефоныЮ утопленные в аквариуме сапоги, кошелек и освежитель воздуха, порезанный ножиком стульчик для кормления и т.п.А вот доця моя играла в куклы, рисовала и каждой игрухе находила достойное применение. У всех по-разному.

Для комментирования нужно войти или зарегистрироваться

Повернутися до Клубу