Рак молочної залози (рак грудей) - одне з найбільш поширених пухлинних захворювань серед жінок. Щорічно в світі виявляється близько 1 млн. випадків раку молочної залози. В Україні це захворювання щорічно діагностується приблизно у 45000 жінок. Подбати про те, щоб захворювання було виявлено якомога раніше, коли шанс на повне одужання найбільший, може кожна жінка. Як? За допомогою регулярного самообстеження молочних залоз (грудей).
Після 20 років кожна жінка повинна регулярно, раз на місяць, найкраще відразу після менструації (або до 8-10-го дня менструального циклу) обстежити молочні залози. У цей період вони не схильні до гормональних коливань, немає нагрубання, тому цей час - найкращий для самообстеження. Після настання менопаузи самообстеження зручно проводити в перший день кожного місяця. Якщо ви під час самообстеження виявили будь-які зміни в порівнянні з попереднім станом, необхідно якомога швидше звернутися до лікаря-мамолога.
Як провести самообстеження молочних залоз?
Перш за все, огляньте білизну: незначні виділення з соска на його поверхні можуть залишатися непоміченими, але залишати при цьому сліди на бюстгальтері. Тому потрібно ретельно оглянути ліфчик зсередини: чи немає на ньому слідів виділень у вигляді бурих, кров'яних, жовтуватих або зеленуватих плям, корок.
1. Роздягніться до пояса, станьте перед дзеркалом. Обидві руки опустіть вільно вздовж тіла і при яскравому світлі уважно огляньте груди: чи немає змін форми грудей або сосків, чи не з'явилися десь пухлини або чи не стала шкіра грудей в деяких місцях нагадувати шкірку апельсина, чи не втягнутий один з сосків. При цьому, якщо у вас одна залоза за розміром трохи більша за іншу, це абсолютно нормальне і дуже поширене явище.
2. Обидві руки підніміть вгору і продовжіть огляд, потроху повертаючись зправа наліво і зліва направо. Зверніть увагу, чи рівномірно переміщаються молочні залози при нахилах, піднятті або закладі рук за голову, поворотах наліво і направо. Чи немає зміщення в бік однієї з залоз або її фіксації?
3. Притримуючи груди однією рукою, іншою ретельно обмацайте її спочатку горизонтальним, а потім вертикальним ковзаючим рухом, перевіряючи, чи немає в грудях ущільнень або шишок. Так само обстежте іншу залозу.
4. Ліву руку опустіть униз, правою рукою по колу обмацайте лівий сосок, потім обережно його стисніть. Перевірте, чи немає сивороткоподобних або кров'яних виділень. Так само обстежте і правий сосок.
5. Пальпація в положенні лежачи. Ляжте на спину, підкладіть під голову маленьку подушечку. Під ліву лопатку підкладіть рушник так, щоб ліва залоза знаходилася вище. Правою рукою обмацайте ліву залозу і ділянку навколо неї, перевіряючи, чи немає ущільнень. Так само обстежте праву залозу.
6. Ліву залозу акуратно промацати погладжуючи ми натисканнями подушечками трьох середніх пальців (не їхніми кінчиками!). Почніть із зовнішнього боку знизу, переміщаючи праву руку круговими рухами навколо залози, наближаючи її (руку) по спіралі до соска. Обстеження проведіть двічі: один раз, підклавши ліву руку під голову, інший - опустивши її вільно вздовж тулуба. Точно так само обстежте праву залозу.
7. Ліву руку підкладіть під голову, а правою - такими ж, як у попередньому пункті, рухами обмацайте пахвову область, перевіряючи, чи немає там ущільнень. Праву грудь обстежте так само.
8. Ліву руку опустіть вільно вздовж тулуба. Правою рукою уважно прощупайте ямку над ключицею. Так само обстежте ямку над правою ключицею.
Якщо при самообстеженні ви у себе виявили будь-які зміни в порівнянні з попереднім обстеженням (поява ущільнень, шишок, зміна зовнішнього вигляду шкіри), не варто ні впадати в паніку, ні недооцінювати ризик. Відрізнити онкологічне захворювання від різних форм мастопатії може тільки фахівець. Необхідно звернутися до лікаря-мамолога, який призначить подальше обстеження за допомогою сучасної апаратури і необхідні аналізи. Досить часто ущільнення не є раковими пухлинами, але також потребують лікування. Якщо ж мова йде про онкозахворювання, то і в цьому випадку досить імовірно (особливо, якщо жінка проводить самообстеження регулярно), що хвороба виявлена на ранній стадії, коли дуже висока ймовірність повного одужання.
Крім самообстеження, кожна жінка до 40 років повинна раз на рік проходити УЗД молочних залоз. Після 40 років або при великих молочних залозах - мамографію.
Бережіть своє здоров'я)
Yashka21 14 березня 2018, 14:59
как по мне. то самостоятельно лучше это не делать
Alisik34 14 березня 2018, 15:16
Я обследование прохожу регулярно, но не самостоятельно, а хожу на прием к профессионалам мамологам. Записываюсь на прием обычно к клинику GMS http://www.gmsclinic.ru/specialists/mammologist . Там мне проводят обследование на новейшем оборудование и берут анализы, так я уверенна, что с моей грудью все в порядке