МОН пропонує для громадського обговорення механізм зарахування дітей у перший клас
ністерство освіти і науки України розмістило на сайті для публічного обговорення проект Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти.
Над проектом Порядку працювала робоча група за участі представників місцевих органів влади, адміністрації шкіл, громадських організацій, що представляють інтереси батьківської спільноти.
Проект документу описує механізми зарахування дітей до початкової (1-4 клас), базової (5-9 клас) та старшої (10-11 клас) школи.
Зокрема, новий порядок зарахування до початкової школи ґрунтується на засадах її територіальної доступності. Тобто кожна школа має прийняти дитину, яка живе на території її обслуговування.
Цей принцип закладено в Законі «Про освіту». Так гарантується першочергове право дитини з цієї території навчатися в державній чи комунальній школі. Але, за бажанням, батьки можуть віддати дитину й в іншу школу на вільні місця. Закріплення за школами території обслуговування належить до компетенції місцевих органів влади.
Отже, поняття «конкурс в перший клас», яке вже багато років викликає нарікання з боку батьківської спільноти, відходить в минуле.
Наразі в проекті Порядку передбачено, що для зарахування дітей у 1-й клас батьки мають подати пакет документів, зазначених в Порядку, до 31 травня. При цьому, присутність дитини під час подання заяви чи в процесі її зарахування не є обов’язковою, не може вимагатися працівниками закладу освіти чи бути умовою зарахування.
Зі свого боку адміністрація шкіл та місцеві органи влади мають вжити вичерпних заходів для зарахування всіх дітей з території обслуговування, як-от: відкриття додаткових класів, зокрема, інклюзивних чи спеціальних, або зміна організації освітнього процесу, зокрема, запровадження змінності в навчанні.
Наказ про зарахування усіх дітей до 1-го класу видається не пізніше 1 червня (перша, основна хвиля зарахування) і оприлюднюється в закладі освіти та на його веб-сайті (а у разі його відсутності – на сайті органу, в сфері управління якого перебуває заклад освіти).
У разі значного перевищення кількості поданих заяв над спроможністю закладу, зарахування відбуватиметься за критеріями, описаними в Порядку. За прогнозами експертів, кількість таких шкіл в Україні не перевищуватиме 0,5%.
Батьки також мають право подати документи на зарахування дитини в інші школи (не за місцем проживання) на вільні місця. Інформація про наявність таких місць розміщується в закладі, на його сайті або сайті відповідного органу управління освіти впродовж трьох робочих днів з дня їх появи. Зарахування на вільні місця відбувається до 15 червня (друга, додаткова хвиля зарахування).
У запропонованому Порядку також докладно описані механізми зарахування та переведення учнів до гімназій (5-9 клас) та ліцеїв (10-11 клас) і, окрім цього, умови та порядок відрахування учнів із закладів середньої освіти.
Усі пропозиції, що надходитимуть до Міністерства під час громадського обговорення, будуть ретельно опрацьовані робочою групою та запропоновані до включення в проект документа. Пропозиції та зауваження можна надсилати до 25 березня 2018 року на електронну адресу [email protected]
Elena_Inschakova 5 марта 2018, 17:18
Для підтвердження права дитини, яка проживає/перебуває на території обслуговування закладу, на її першочергове зарахування, один із батьків дитини має подати разом із заявою один з таких документів:
1) копія одного з документів, до яких вносяться відомості про місце проживання (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист) одного з батьків дитини з відміткою про реєстрацію місця проживання на території обслуговування закладу (під час подання документів пред’являється оригінал відповідного документа);
2) довідка про реєстрацію місця проживання/перебування особи (дитини або одного з її батьків), що видається відповідно до Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 р. №207;
3) витяг з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання/перебування особи (дитини або одного з її батьків);
4) копія документа, що засвідчує право на проживання дитини, одного з батьків дитини на території обслуговування закладу освіти: право власності на відповідне житло або право на користування ним (договір на користування житловим приміщенням має бути нотаріально посвідчений (крім договору на користування кімнатою в гуртожитку) або зареєстрований відповідно до статті 158 Житлового кодексу УРСР). Під час подання заяви пред’являється оригінал відповідного документа.
Забороняється вимагати для підтвердження місця проживання будь-які інші документи.
Право на першочергове зарахування дітей, які є рідними братами та/або сестрами дітей, які здобувають освіту у цьому закладі, чи є дітьми працівників цього закладу освіти, підтверджується в установленому законодавством порядку
Elena_Inschakova 5 марта 2018, 17:53
Присутність дитини під час подання заяви чи в процесі її зарахування не є обов’язковою, не може вимагатися працівниками закладу освіти чи бути умовою її зарахування
IRina_PL 5 марта 2018, 17:54
А ну тогда ладно, а то я думала уже все ))
IRina_PL 5 марта 2018, 18:05
Ну там где новострои школ не хватает+ дом далеко от работы родителей хотят не по прописки
Viktoriya1981 5 марта 2018, 18:04
Такие правила были и 8 лет назад.
Elena_Inschakova 5 марта 2018, 18:23
не везде...почти везде было собеседование... справку про проживание не требовали -даже с микрорайоны были не очерчены точно..то,чтобыло даже на сайтах школ еще осталось :)
Elena_Inschakova 5 марта 2018, 18:24
я месяц назад спросила приходить ли с ребенком -КОНЕЧНО!
Viktoriya1981 5 марта 2018, 18:24
Старшая училась в пригороде ближайшем Вишневое. Точно такой набор как вот перечислен
Maryhanchik 5 марта 2018, 18:55
Асе равно не будем ходить в нашу школу, если нет конкурса - значит надо нести конверт. Ничего не поменялось толком
Elena_Inschakova 5 марта 2018, 19:26
это да :(
Lisica 5 марта 2018, 19:01
Та этот механизм вступления еще в проекте или уже утвержден? А то мы сегодня были на собеседовании в школу не по месту жительства.
Lisica 6 марта 2018, 08:56
Вообще, я за собеседования, особенно в специализированные школы. А принимать исключительно по месту жительства, еще и без присутствия ребенка... как-то не правильно, что ли. Это касается, конечно специализированных школ, ведь не все одинаково талантливы, и не всем нужно 5 уроков физкультуры или английского в неделю.
Elena_Inschakova 6 марта 2018, 09:24
Специализированные школы ж тоже отменены...только если частные платные
Lisica 6 марта 2018, 11:18 1
Я и говорю, печалька.... мы как раз хотим в специализированную, но не живем возле нее((
Barbariska85 6 марта 2018, 12:42
Девочки,поясните мне пожалуйста!
Мы с мужем прописаны каждый у себя, ребенок у мужа прописан,но живем все у меня, в поликлинике числится тоже по моему адресу прописки.Теперь вопрос: в школу хотим в ту, что к моему дому относится, это мне нужно выписать ребенка от мужа и прописать к себе?? Или он по моей прописке может идти в школу???
Спасибо !)
Elena_Inschakova 6 марта 2018, 13:55
Пункт 1 -Ваш паспорт с Вашей пропиской и все
Barbariska85 6 марта 2018, 13:57 1
вот спасибо Вам за ответ
Elena_Inschakova 6 марта 2018, 14:05
копія одного з документів, до яких вносяться відомості про місце проживання (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист) одного з батьків дитини з відміткою про реєстрацію місця проживання на території обслуговування закладу (під час подання документів пред’являється оригінал відповідного документа);