Веганство та рибна промисловість

Рибна промисловість. (намагалась максимально охопити, проте по кожному пункут можна написати не один пост)

Етичність:

*Психологічний момент – ми вибудовуємо певну ієрархію «жалю», тому собаку ми більше жаліємо аніж курку, а курку більше, аніж рибу, а тим паче більше аніж креветку, яка далеко від нас і не схожа «на нас». Але усе це живе, усе це не є просто «розхідним матеріалом»…*

1.Рибу вбивають, хоча моментальне вбивство для риби принесло б набагато менше болю – величезну кількість риби із рибальських сіток просто вивалюють на палубу, де вона у силу зміні тиску (під водою та на повітрі) переживає справжні муки – найперша реакція усіх капілярів навколо очей(лопаються) та загалом кровоносної та дихальної системи. Відсутність процедури забою веде до повільної смерті від гіпоксії – відмирання нейронів через нестачу кисню. Риба відчуває біль (з точки зору анатомії), риба достатньо розумна істота в силу її певного еволюційного розвитку (не лише про афаліну йде мова), вона здатна співчувати, здатна допомагати «побратимам», здатна боятись, здатна пам*ятати, риба має інтелект…

2. Наявність «прилову» у риболовній індустрії: кити, акули, дельфіни, черепахи, скати, восьминоги, інша крупна риба, що не є «основним уловом». Для таких великих масштабів вилову риби сьогодні уже ніхто не вирушає з вудочкою у море-океан. Це відбувається шляхом рибальських сіток. Проте вони не уміють відбирати кого та куди – гребуть усе під ряд. Тому багато риби або помирає у даній сітці, або отримує травми, які не можна співставити із нормальним життям надалі, або її навіть не викидають назад, а перекручують у корм для даної індустрії. Так у сітки потрапляє близько 7 млн. ТОНН «прилову» щороку…

3.Навіть, якщо рибалка відпускає рибу – це не гарантує їй життя, оскільки у неї є травма, що не дасть нормально харчуватись, або кровотеча може швидко «привабити» загрозу…

4. Риби існують (на авкафермах) у достатньо обмеженому просторі, через що і мертві, і живі – знаходяться до моменту «вилову» разом, а це більшує можливість розвитку інфекційних захворювань. При транспортуванні рибу поміщають у крижану воду з льодом, де вона переживає сильний шок, тому починає «задавлювати» інших риб...

Екологія

Саме морський вилов риби У Ж Е порушив екосистему океану, оскільки:

1.     Йде глобальний вилов риби, яка (риба) не здатна так швидко розможуватись та «відповідати» бажанню наживи даної індустрії. Можна просто порівняти %-ві дані того, наскільки зменшилась популяція кожного виду, що є на полицях магазинів. Тобто – ми уже сьогодні живемо в борг перед океаном. Ми ловимо у 3 рази більше, аніж океан навіть якби хотів – може нас забезпечити.

2.     Рибальські сітки не лише захоплюють «прилов», вони також знижують підводну екосистему: флора морського дна, що є місцем проживання та харчування усієї фауни.

3.     Забруднення води

4.     Ми залишимось до 2050 року (такими темпами) без «природньої» риби

Аквакультура – штучне вирощення різних видів риби на аквафермах. Можливо, дана практика і мала на меті більший контроль над продукцією, безпечніший та надійніший у глобальному питанні зменшення експлуатації природніх океанічних ресурсів. Проте дане виробництво переросло у вектор інтенсифікації. Щільність риби веде до забруднення води, а отже збільшує ймовірність спалахів збудника. Екологічність даного способу:

1.     Риба, що вирощується потребує  у раціоні джерела рибного жиру, для чого у 3 рази більше зростає потреба «кормової» риби

2.     Риба, як і будь-яка істота – продукує відходи, які виробники зливають до океану, тим самим порушуючи баланс природної екосистеми, загрожуючи «природній» рибі… яку людина також споживає

3.     Використання антибіотиків та інших хімічних речовин, що також потрапляють до океану

4.     Знищення природньої екосистеми для будівництва акваферм

Вплив на людину

Середземноморська дієта може бути такою ж корисною як і цілісний рослинний раціон. Але це швидше в ідеальних умовах виробництва, а зважаючи на забрудненість світового океану – уже і не існує справді «чиста» корисна риба, а та, що є на аквафермах як і у будь-яких масштабних тваринних виробництвах вирощується із додаванням антибіотиків, що підводить людство до нової гострої (уже не такої далекої) проблеми – розвиток антибіотикорезистентності, коли наявні варіанти медикаментозного лікування будуть безсилі із раніше виліковними інфекціями. Системи та господарства аквакультури були позначені як "генетичні реактори" або "гарячі точки для генів АМР", де може відбуватися значний генетичний обмін та рекомбінація, що може формувати еволюцію майбутніх профілів резистентності. Незважаючи на це – риба є резервуарами зоонозних збудників, які можуть заразити не лише «господаря», але також можуть заразити людей, які контактують із спорудою аквакультури та через інфекції, що переносяться харчовими продуктами Окрім використання антибіотиків, інші фармацевтичні засоби та продукти, що містять метали, часто використовуються в аквакультурі для запобігання забрудненню, а також для годування та лікування риби, щоб обмежити поширення інфекцій. Тому уся риба містить (у різній кількості) важкі метали – свинець, миш*як, кадмій, ртуть, а також ПХБ та діоксини. Усі вони негативно впливають на людину, нівелюючи користь від омеги3 чи інших «плюсів» споживання риби. Тому у всіх рекомендаціях харчування можна знайти фразу на кшталт «споживати рибу із меншою кількістю ртуті…» А чому б не споживати взагалі ртуті?

 

Риба та добавки у вигляді риб*ячого жиру є доволі… жирним продуктом, а дієта із високим вмістом жирів – це така собі «погана дієта» для благополуччя: передчасні захворювання та ризик передчасної смерті. Також навіть дистильований риб*ячий жир містить ПХБ та інші забруднювачі, що перевищують добову норму «токсичності» для людини та мають вплив на когнітивні здібності людини.

Вічна «боротьба» між тим, що краще – «Льон чи Риба?» базується на наступному:

1.Користь риби та її Омеги-3 у тому, що вона є у формі довголанцюгових EPA та DHA, що виконують важливі функції у організмі та є біологічно активними формами для нашого організму.

2. У лляному насінні та інших рослинних джерелах омеги3 – це форма коротколанцюгової ALA.

3. Хоч дану ALA наш організм здатен «продовжити» до довголанцюгових EPA та DHA, та все ж це буде близько 10-15%.

4. Здатність синтезувати EPA та DHA – індивідуальна. При вживанні великої кількості Омеги-6 – порушується співвідношення (Омега6:Омега3) та нівелюється користь Омеги3, продукування із ALA - EPA та DHA.

Так риба – стає лідером по вмісті потрібних EPA та DHA, але слід прояснити один невеличкий момент – риба НЕ синтезує EPA та DHA, вона споживає їх разом із їжею. Синтез EPA та DHA належить водоростям, яких їсть або безпосередньо риба, або планктон, яким згодом пообідає риба.

Так, вживаючи добавки EPA та DHA на основі водоростей (близько 250 мг кожні 2-3 дні, якщо немає певних індивідуальних особливостей), що ніколи і не контактували із забрудненим океаном (для добавок їх розводять у спеціальних цистернах) люди, що відмовились від споживання риби:

а) отримують EPA та DHA із найпершого елементу харчового ланцюга, що їх синтезує, а, отже, не отримують в подарунок «букет» важких металів та інших забруднювачів

б) не причиняють страждання усім морським мешканцям

 

P.s. 1.Про лляне насіння не слід забувати: щодня у вигляді перемеленого насіння у столовій ложці.

2. При купівлі харчових добавок – слід знати, що DHA може спокійно «перетворюватись» у EPA, тому нема сильних причин купувати і те, і те.

3. «Але добавки дорогі» - так, близько 700 грн за 90 капсул, проте вживаючи згідно рекомендації – даної кількості вистачить на майже рік (300+ днів), тому у день виходить приблизно 2.5 грн, а у тиждень ця сума все одно менша, аніж певна кількість порцій риби («…з меншою кількістю ртуті…»), якщо це якісна+- риба.

4."Але риба - джерело вітамінім та мінералів".  - про це зроблю детальний пост про мікроелементи у рослинних продуктах. Якщо коротко - риба не є єдиним джерелом тих вітамінім, що вона у собі містить.

5.Що робити, якщо любиш «рибний» смак??? Чудовий вихід із цієї «дилеми» - листя норі. Так можна зробити і «рибні» котлетки ( наприклад із тофу абощо), «НеОселедець під шубою» ( шар «оселедець» = баклажан+норі, ну і звісно пісний майонез або саморобний майонез із соєвого молока) і багато іншого. Особисто я не надто скучаю за рибою, тому поки з цього не готувала нічого…

Темы: Дім і побут

135 комментариев

  • Emma____ 29 июля 2020, 13:22 26

    Сколько можно? Это же родительский форум, а не журнал о питании. Вы свои статейки не туда пишите

  • 5 комментариев
  • Emma____ 30 июля 2020, 09:15 1

    @Graceland я даже ваш комент не дочитала
    спишитесь с автором и читайте этот бред у себя в личке

  • natali111 31 июля 2020, 09:42 1

    @Emma____ Когда Бог сотворил небо и землю и людей и другое, то рыбу и некоторых животных он разрешил в пищу, это подтверждается временами Иисуса, где он вместе с учениками ели рыбу и мясо животных, и этим все сказано, и даже в библии описано по какому признаку нужно выбирать животных в пищу , и это не есть грехом. Поэтому есть можно все но понятное дело с умом ( это если говорить о колличестве и ожирении)

  • Graceland 31 июля 2020, 09:50

    @Emma____ Все хотела узнать что значит "родительский форум"? Обсуждение -чего?Потом поняла , для вас всё гораздо проще,как на картинке:grin::grin:

    Картинка
  • Tatyana 29 июля 2020, 13:27 10

    подождите, мы тут еще не все с мясом вопросы решили)
    как то быстро идем
    скоро есть нечего будет

  • moongirl 29 июля 2020, 13:30

    ну про м*ясо був пост)
    лише про молочку варто сказати декілька моментів та яйця.
    Ніхто не каже просто виключати ці продукти - грамотний піхдхід полягає у "корисних замінах" ;)

  • Tatyana 29 июля 2020, 13:41 4

    @moongirl вспомните себя жующей мясо
    вот сидите и видите , жуете мясо в прошлом и читаете свою статью из будущего ? что для вас изменилось бы- правильно ничего
    мне интересны те, кто не едят мяса и тд, их опыт
    но путь мне кажется своит иной выбрать
    если человек сделает 20 вкусных блюд без мяса , то может на 21 раз пройдет мимо мяса- это пример
    а я тут еще раз котелты сделала из нута
    день замочила, день сваривала нут и булгур
    потом на рретий день добавила овощи, смешала и пожарила
    вспомните себя жующей мясо
    вот сидите и видите , жуете мясо в прошлом и читаете свою статью из будущего ? что для вас изменилось бы- правильно ничего
    мне интересны те, кто не едят мяса и тд, их опыт
    но путь мне кажется своит иной выбрать
    если человек сделает 20 вкусных блюд без мяса , то может на 21 раз пройдет мимо мяса- это пример
    а я тут еще раз котлеты сделала из нута
    день замочила, день сваривала нут и булгур
    потом на третий день добавила овощи, смешала и пожарила
    и знаете это мало того, что не мега вкусно, тк еще долго, состав по кбжу совсем не ПП
    вот думаю, как же их готовить то вкуснее ))

  • moongirl 29 июля 2020, 13:47 1

    @Tatyana Відповім лише до того, що я б робила, коли жувала м*ясо та прочитала цей пост - я б замислилась(!) і явно б почала досліджувати інформацію, хоча б щоб її спростувати. Коли я відмовилась від м*яса я гадки не мала про його шкоду, це було лише питання етики. Бо просто НЕ могла собі уявити, що "авторитетний" підручник з біології або (тепер уже сумнівні) пабліки ВК - можуть нести інформацію, що суперечить науковій спільноті.
    Якщо якась інформація із посиланнями є - я гадаю нею варто скористатись.

  • Graceland 29 июля 2020, 13:32 7

    Как всегда - познавательно :grinning:
    Я хоть и далека пока от отказа мяса, а тем более рыбы :relieved:,но интересно читать ваши небольшие статьи о веганах

  • 1 комментарий
  • Tatyana 29 июля 2020, 13:43 3

    а не надо отказываться, просто попробуйте веганские вкусные блюда для начала)

  • Graceland 29 июля 2020, 15:27 1

    @Tatyana Я благодаря автору начала интересоваться заменой своих постоянных коронных блюд из мяса на "другие ":four_leaf_clover::grin:Конечно об этом я знала и ранее,но как-то всё мимо пропускала.

  • Tatyana 29 июля 2020, 15:41 1

    @Graceland ну вот, надеюсь автор это услышит

  • Katya_1988 29 июля 2020, 13:34 17

    Картинка
  • Equitable1 29 июля 2020, 13:37 9

    Прочитала только начало, что курку мы жалеем больше, чем рыбу... даже не знаю, что сказать на это... и то хорошо и то, главное уметь это всё вкусно приготовить :)

  • tasha78 29 июля 2020, 13:57 7

    Где б мне взять столько времени, чтоб все это "досліджувати"

  • moongirl 29 июля 2020, 14:00

    Так усе уже давно досліджене)

  • tasha78 29 июля 2020, 14:13 9

    @moongirl так зачем тогда Вам єто досліджувати и бесконечно копипастить? вот мечтала я 4 дня об эклере...сегодня все-таки его прикупила...слопала эклер, кусок Бри с кофе...думала, что уже ничего и не хочу...и тут Вы со своей тюлькой))) теперь хочу соленой тюльки!!
    дельфина, кстати, на картинке прифотошопили...или муляж положили, т.к. там отражение деревьев как на зеркальной поверхности - на коже дельфина/рыбы такого глянца на фото не будет

  • ckovckov 29 июля 2020, 14:05 5

    Какой кайф сесть с удочкой наловить карасиков, крупных на сковородку, мелких - на живца. Сидишь в лодке, кружки или живцевая удочка и тихо-тихо... и тут кружок начинает двигаться... карась убегает от щуки. Удар, кружок переворачивается, и начинает разматываеться леска, плывет, то медленно, то быстрее... если щукарь крупный, то и тонет. В крови адреналин... крадемся на веслах, винимаем кружок, резкая подсечка и .... СОПРОТИВЛЕНИЕ... в зависимости от размера рыбы... Один раз щука мужа на лодке катала:wink: ... тянешь ее, борешься, не даешь войти в свечку, подтягивает к лодке, подсака, кукан и ты с добычей. А дальше дом, кот который встречается с рыбалки, чистка рыбы на крыльце. А дальше котлетки, или на сковородочку, а если экземпляр трешка приходиться повозиться: снимаю кожу чулком и отделяем филешку. Фаршированая щука потом украсит стол. Кот почти сошел с ума...

  • Комментарий удалён

  • ckovckov 29 июля 2020, 17:16

    @Elena_St Филе - на фаршировку. Скелет и шучьи головы - на уху. Потроха и хвост - коту. Форель в Полтаве не вводиться. Я в основном там рыбачила с мужем

  • Maryhanchik 29 июля 2020, 14:14

    Напишите статью как дельфинов в Дании убиваю

  • Maryhanchik 29 июля 2020, 14:14 11

    Кто то стал уже веганом от этих статей?

  • 1 комментарий
  • Graceland 29 июля 2020, 15:24 4

    Я не стала,но начала искать замену постоянному в рационе мясу.

  • Marusa77 29 июля 2020, 16:20

    Я бы с удовольствием отказалась, но мне нужна замена какая-то, а не бесконечное сидение на кухне и выдумывание новых блюд . С мясом как-то быстрее что ли или проще.
    Когда-то читала ,не могу найти, изобрели порошок какой-то и два изобретателя на себе проверяли его действие, пили коктейль из него, но не помню, это как замена мяса или еды в целом.
    Еще вот, мясо из пробирки, нам, конечно это не светит, но его производство мне совсем не нравится .
    https://m.habr.com/ru/company/pochtoy/blog/411459/

  • Olga_Gris 29 июля 2020, 16:29 1

    Як стала менше його вживати. Реально, його стільки і не потрібно було їсти

  • Arlana 29 июля 2020, 14:45 15

    Ого, какие посты есть на кашалоте:rofl: Сразу заметно, что редко захожу. Валентина номер два, но чуть другая тематика)))

  • 4 комментария
  • Olya_la 29 июля 2020, 16:45 7

    @Inessa_vis Валя ушла на край плоской Земли)))))

  • Inessa_vis 29 июля 2020, 21:08

    @Olya_la И спрыгнула?

  • ckovckov 30 июля 2020, 01:28 1

    @Inessa_vis Возможно

  • Marishe4ka 29 июля 2020, 14:55 1

    Селёдку заменить баклажаном и листом нори? Неее, я вообще не любитель баклажанов.Разве что баклажанов икра.
    Но ведь популяции рыбы, вроде как контролируют, если уменьшается, то вылов данной рыбы запрещается, также нельзя в нерест вылавливать, а ещё искусственно выращивают.
    Но я б не смогла готовить из живой рыбы, тоже самое касается и раков. Беру консервы, заморозку, валеную и т.д.

  • Marishe4ka 29 июля 2020, 14:59

    А по поводу омеги 3,не рыба лидер, а жир морского котика.

  • 1 комментарий
  • Marishe4ka 29 июля 2020, 16:16

    @moongirl Так не в этом же дело, вы написали, что "Так риба – стає лідером по вмісті потрібних EPA та DHA". А я пишу что лидер это жир морского котикп

  • moongirl 29 июля 2020, 16:39

    @Marishe4ka А, та це у боротьбі "Льон та Риба" я мала на увазі)

  • Marishe4ka 29 июля 2020, 16:50

    @moongirl Если среди них, то да, но рекомендуют и то и то.

  • Oksanka_8 29 июля 2020, 15:54 3

    Мне всех жалко:sob: но мясо и рыбу я люблю. Больше них люблю только морских гадов:space_invader::woman_cook:

  • 2 комментария
  • Oksanka_8 31 июля 2020, 16:08

    @natali111 А преносящих в жертву животных, как же с ними?

  • natali111 31 июля 2020, 16:58

    @Oksanka_8 Сейчас в жертву никого не "преносят". Раньше это было если верить библии, Бог это допускал или одобрял, не знаю, пути господни неисповедимы.

  • moongirl 31 июля 2020, 19:39

    @natali111 Ну мої погляди трішки більш приземлені. Але думаю, навіть бог би не хотів, щоб ми знищили цілу планету, яка також є його творінням)

  • Grechanka 29 июля 2020, 16:06 7

    Картинка
  • 4 комментария
  • Tanyushka 30 июля 2020, 09:25 2

    @coolestdoggie Не информативно. А как же правильное и сбалансированное питание мясоедов, тогда на картинке стояли бы два одинаковых человека. Я ем мясо и вешу 49кг при росте 169см

  • Lena4114 30 июля 2020, 13:19 2

    @Tanyushka Когда то один очень известный тренер сказал- вспомните динозавров, они ели травку, но стройными не были никогда

  • Tanyushka 30 июля 2020, 16:15

    @Lena4114 Это точно:joy:
    Сбалансированное пп никогда не заменить веганством. Ни выносливости, ни полноценной работы мозга, ни крепкого скелета и мышечной массы

  • vokalise 29 июля 2020, 16:20 2

    дієта із високим вмістом жирів – це така собі «погана дієта» для благополуччя: передчасні захворювання та ризик передчасної смерті.
    можно про это подробнее?
    Вы сдайте хотя половые гормоны сейчас и через годик Вашего веганства, может тогда Вы не будете столь категоричны про жиры и тем более жиры животного происхождения

  • 6 комментариев
  • vokalise 29 июля 2020, 20:58

    @Irina_Irina да, перекручивает и делает странные выводы, вот только непонятно специально или по незнанию и непониманию)

  • Irina_Irina 29 июля 2020, 21:10 1

    @vokalise Думаю и то другое. Врет и выкручиваться она конечно здорово, даже сейчас, типа её не так поняли) остатки своих психологических знаний использует) лично моё мнение, с вранья нечего хорошего начаться не может.

  • Irina_Irina 29 июля 2020, 21:11

    @Irina_Irina Выкручивается

  • AlenaSunny 29 июля 2020, 17:08 9

    Ну так собака поддаётся дрессуре, у неё есть мозги, у неё есть чувства, она умная, у каждой свой характер. Вот так и должно характеризоваться "живое существо". А вы вписались за креветку. Она "живое существо" только потому что дышит и растёт? Так листик на дереве тоже дышит и растёт. Травка, которую мы топчем под ногами.. для меня, что креветка, что трава - одно и тоже. И тех и эту можно кушать. И те и эти без мозгов, без чувств. Вы же траву топчете ногами? Ну считайте, что ходите по креветкам. Остальные их употребляют а пищу. Научно доказано, что креветки из-за этого плачут, страдают, теряют семьи, становятся несчастными? А собака может умереть от тоски за хозяином. Креветка тоже так может? Вы сравниваете *уй с пальцем. И то и то можно засунуть в одно место. Но дети появляются не от пальца ;-)

  • 30 комментариев
  • Lena4114 30 июля 2020, 13:24 6

    @AlenaSunny Алена, не тратьте силы. С мелким манипулятором спорить нет смысла. Ей ещё в первой теме пытались объяснить что не так. Бесполезно. Она перевернет все вверх дном и спрыгнет с темы. Прикидываться она умеет.
    А пишет здесь потому что амбиции не дают покоя. Хочется аудиторию побольше. Ей нет смысла писать в блоге или в своем сообществе.
    С кем она там разговаривать будет? Сама с собой?
    Все перестали писать чтоб не поднимать ему в топ.

  • AlenaSunny 30 июля 2020, 14:16 2

    @moongirl Есть разница, сколько детей, ибо это ОПЫТ. А у вас его нет, вы пока ещё не веган, с чем вам делиться собственно? Вам сейчас самой только читать и изучать

  • AlenaSunny 30 июля 2020, 14:16 2

    @Lena4114 Всё, поняла)) ухожу ;-)

  • Tanyushka 29 июля 2020, 19:07 1

    Требую привести хоть одну доказанную базу на научном уровне и подтвержденную ВОЗ. Остальное полнейший бред и чушь. Вас заносит периодически, готовы нести ответственность за тех, кто поддался вашему зомбированию? А если здоровье этих людей конкретно ухудшится готовы нести ответственность?

  • 16 комментариев
  • vokalise 29 июля 2020, 22:57 1

    @AlenaSunny автору это пишут с первой же темы, но упорство автора не знает границ

  • Broudvey 29 июля 2020, 22:58 3

    @Tanyushka Процитирую сестру-вегитарианку: "вот почитаешь таких - и хочется снова вернуться к мясу".

  • vokalise 29 июля 2020, 23:01

    @Broudvey соглашусь с Вашей сестрой)

  • tasha78 29 июля 2020, 19:18 1

    2. Наявність «прилову» у риболовній індустрії: кити, акули, дельфіни, черепахи, скати, восьминоги, інша крупна риба, що не є «основним уловом».
    дельфин - это млекопитающее
    черепаха - это пресмыкающееся
    осьминог - это моллюск
    кит - это млекопитающее
    скат и акула - рыбы
    чего это вы всех в рыбы внесли? да еще и в промысловые
    При транспортуванні рибу поміщають у крижану воду з льодом, де вона переживає сильний шок, тому починає «задавлювати» інших риб...
    а ничего, что рыбы хладнокровные?))

  • 7 комментариев
  • tasha78 29 июля 2020, 23:06 2

    @moongirl акваферма и рыбная ферма - это 2 разные вещи...
    но есть у них общее - искуственный аквариум
    так о каком мировом Океане тут идет речь?

  • AlenaSunny 29 июля 2020, 23:30 2

    @tasha78 Она сейчас придумает ;-)

  • tasha78 29 июля 2020, 23:49

    @AlenaSunny ну да, водоворот в виде дождя никто не отменял)))

  • Olgitha 29 июля 2020, 22:36 12

    не читаю. возможно бы прислушалась мнение человека, который больше десятка лет так живет сам и вся его семья (если муж еще не сьел никого из членов), которые преодолели этим болезнь, убрали морщины, целлюлит.. а так.. как закодированный алкоголик, после месяца воздержания призывает всех не пить.

Для комментирования нужно войти или зарегистрироваться

Вернуться в Клуб