Добрый вечер всем!) Мамочки, может кто сталкивался, при поступлении на работу ставят условие: Обязательный 2-х недельный испытательный срок!
В связи с этим возникли вопросы:
1. Оплачитвается ли этот срок и как? (как полноценная зарплата или 50%?)
2. Оформляют ли официально или только, если пройдешь этот срок?
Интересует как правильно это делается в рамках закона.
Буду благодарна за комментарии. Может кто-то бросит ссылку на закон. Спасибо!)
Zlata_Z 8 августа 2012, 22:48
Я на прошлой неделе ходила на собеседование, мне сказали,что ИС 3 дня...но загружают по максимуму, потом, если я со всем справлюсь,
оформляют по закону...
Оленька 8 августа 2012, 22:55
Думаю все индивидуально. Если будите сильно законами раскидываться могут и не взять.
Хотя в законе четко оговорено для кого какой испытательный срок мин и макс.
Думаю 2е недели это не 2 месяца ( я 2 месяца ждала чтобы на гос службу устроиться). Правда оплачивали минимум.
Комментарий удалён
Yulya_Cherry 8 августа 2012, 23:23
Спасибочки) буду изучать закон)
katrinen 8 августа 2012, 23:30
Стаття 26. Випробування при прийнятті на роботу
При укладенні трудового договору може бути обумовлене угодою сторін випробування з метою перевірки відповідності працівника роботі, яка йому доручається. Умова про випробування повинна бути застережена в наказі (розпорядженні) про прийняття на роботу.
В період випробування на працівників поширюється законодавство про працю.
Випробування не встановлюється при прийнятті на роботу: осіб, які не досягли вісімнадцяти років; молодих робітників після закінчення професійних навчально-виховних закладів; молодих спеціалістів після закінчення вищих навчальних закладів; осіб, звільнених у запас з військової чи альтернативної (невійськової) служби; інвалідів, направлених на роботу відповідно до рекомендації медико-соціальної експертизи. Випробування не встановлюється також при прийнятті на роботу в іншу місцевість і при переведенні на роботу на інше підприємство, в установу, організацію, а також в інших випадках, якщо це передбачено законодавством.
{Стаття 26 із змінами, внесеними згідно із Законами № 871-12 від 20.03.91, № 6/95-ВР від 19.01.95}
Стаття 27. Строк випробування при прийнятті на роботу
Строк випробування при прийнятті на роботу, якщо інше не встановлено законодавством України, не може перевищувати трьох місяців, а в окремих випадках, за погодженням з відповідним виборним органом первинної профспілкової організації, - шести місяців.
Строк випробування при прийнятті на роботу робітників не може перевищувати одного місяця.
Якщо працівник в період випробування був відсутній на роботі у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю або з інших поважних причин, строк випробування може бути продовжено на відповідну кількість днів, протягом яких він був відсутній.
{Стаття 27 із змінами, внесеними згідно з Указом ПВР № 5938-11 від 27.05.88; Законами № 871-12 від 20.03.91, № 263/95-ВР від 05.07.95, № 1096-IV від 10.07.2003}
Стаття 28. Результати випробування при прийнятті на роботу
Коли строк випробування закінчився, а працівник продовжує працювати, то він вважається таким, що витримав випробування, і наступне розірвання трудового договору допускається лише на загальних підставах.
Якщо протягом строку випробування встановлено невідповідність працівника роботі, на яку його прийнято, власник або уповноважений ним орган протягом цього строку вправі розірвати трудовий договір. Розірвання трудового договору з цих підстав може бути оскаржене працівником в порядку, встановленому для розгляду трудових спорів у питаннях звільнення.
{Стаття 28 із змінами, внесеними згідно із Законом № 871-12 від 20.03.91}
katrinen 8 августа 2012, 23:30
http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/322-08/page
Комментарий удалён
Nadina 9 августа 2012, 07:17
я устраивалась на работу на большое предприятие. ИС был 3 месяца. Со мной заключили трудовой договор на этот срок и установили оклад. Все в рамках закона. Но это у "честных налогоплательщиках", а как у "частников"... Тут и на кидалово можно попасть. Об ИС нигде не напишут (просто по рукам и все!), а по истечении срока, мол, вы нам не подходите - до свидания - без выходного пособия в размере честно отработанной суммы(((
bondar_vv 9 августа 2012, 09:38
У нас часто роботодатель путает испытательный срок со стажировкой. При испытательном сроке человека официально трудоустраиваю и оплата труда в полном размере, а по истечении этого самого срока уже видно как кто справляется. А стажировка, она не оплачиваемая и лично я в банке стажировалась полтора месяца, а потом взяли на испытательный срок , но это уже была больше формальность
Yulya_Cherry 9 августа 2012, 12:45
Спасибо. Это действительно разные вещи - стажировка и И.срок...
jrcfvbn 12 августа 2012, 16:12
Сейчас подробно не смогу ответить, т.к. документы на работе. Но точно знаю, что если в рамках закона, то обязаны и оформить, и оклад установить, а если не подойдете, то специально созданная на предприятии комиссия должна составить акт о профнепригодности, т.е. указать причину. В противном случае можно сообщить в райуправление труда о нарушении законодательства. Но с частниками связываться, иной раз, себе дороже.