Про температуру у дітей, коли збивати, не збивати, і чому не потрібно поспішати з жарознижуючими. Автор-Львівський педіатр Ігор Гайдук

Гарячка – захисно-пристосувальна реакція організму, яка виникає у відповідь на дію патогенних подразників і для якої притаманна перебудова процесів терморегуляції, що призводить до підвищення температури тіла і стимулює природну реактивність організму.

Нормальна температура тіла дитини протягом доби змінюється в межах 0,5- 1С ( від 36,5 – 37,5С у аксилярній, тобто пахвовій ямці). Причиною появи гарячки є, в першу чергу, інфекція: бактерії, віруси, найпростіші, грибки, паразити.

За ступенем підвищення температури тіла розрізняють субфебрильну до 38С; фебрильну –38,1-39С; фебрильну високу 39,1- 40С і гіпертермічну вище 41С гарячки.

При підвищенні температури тіла в організмі активуються такі чинники захисту:

- підвищується фагоцитарна активність лейкоцитів і макрофагів ( їхня здатність захоплювати і знищувати збудників);

- посилюється синтез інтерферону, який захищає здорові клітини від проникнення збудників;

-активуються внутрішньоклітинні ферменти, які приймають участь у пригніченні репродукції вірусів (пригнічують розмноження вірусів);

-швидкість синтезу специфічних антитіл (білкові сполуки, які організм людини виробляє для знищення збудників хвороб) підвищується у 10 – 20 разів;

- підвищується антитоксична функція печінки;

- зменшується, або припиняється інтенсивність розмноження збудників.

Найактивніше ці процеси відбуваються при t тіла 38,5 – 39С.

Причини частих захворювань викликані такими особливостями  імунітету дитини

1. Знижена продукція інтерферону,  у дітей раннього віку та його мала противірусна активність («ранній інтерферон»)

2. Відносна незрілість макрофагально-фагоцитарної  ланки, схильність до незавершеного фагоцитозу. Клітини захисту поглинають збудник, але не знищують його, і він починає в них розмножуватись

3. Низька цитотоксичність природних кілерів (Т-лімфоцитів) які повинні вбивати інфіковані клітини, обриваючи процес нагромадження мікробів

4.Запізнілий синтез антитіл, що дає змогу мікробам безперешкодно розмножуватися до небезпечної кількості.

5. Знижена концентрація імуноглобулінів ( особливо класу Ig A), які з перших хвилин попадання збудника повинні перешкоджати його проникненню в клітини організму.

Маючи такі вразливі захисні позиції, дитячий організм без допомоги обійтися нездатний.Такою допомогою від природи є гарячка, яка своєю дією активує кожну ланку імунної відповіді. Вона виступає тим стимулом, якого бракує дитині у боротьбі з інфекцією. Тому перш ніж знижувати підвищену температуру тіла добре зважте , що ви робите: допомагаєте дитині чи мікробам.

Термофобія. 70 – 80% батьків вважають, що підвищення t тіла поза 40 С викликає важкі ураження мозку. Насправді ж небезпечні зміни виникають при t 41,7 С. Фебрильні судоми виникають у 4% дітей з високою гарячкою у віці до 6 років. Чим швидше підвищується температура тіла, тим більша ймовірність судом. У 40% дітей, які мали судоми, можливе повторення при подібних ситуаціях знову.В групу високого ризику розвитку судом відносяться діти у яких:

- при підвищенні t тіла руки і ноги бліді, холодні («бліда» гарячка);

- зневоднені діти – відсутність сечі більше ніж 8 годин;

- вік менше 3 місяців і t 38 С;

- гарячка 40 С;

-діти у важкому загальному стані;

- діти, які перенесли травми в пологах або після пологів, недоношені;

- з тривалим монотонним плачем, або плачем при кожному доторканні;

- з великим тім’ячком, яке випинається над кістками черепа;

- дитина, яка багато спить, її тяжко розбудити;-

- якщо температура 39С утримується більше 24 годин.

Протокол № 437 від 31.08 2004 затверджений міністерством охорони здоров’я України про невідкладну медичну допомогу при невідкладних станах у дітей на шпитальному і дошпитальному етапі  (див. сайт МОЗ України)

Медична допомога при високій температурі тіла:

Жарознижуючі препарати при гіперпірексії використовують таким чином:-

-раніше здоровим дітям при температурі тіла вище 39 С і / або при м’язовій ломоті і болю голови;

- дітям з фебрильними судомами в анамнезі при температурі тіла вище 38 - 38,5 С;

- дітям з важкими захворюваннями серця і легень при температурі тіла вище 38,5 С;

-дітям перших 3 місяців життя при температурі тіла вище 38 С.

1.Парацетамол 10-15 мг/кг або ібупрофен ( дітям старше 3 місяців) 5-10 мг/кг усередину, або ацелізін 0,1-0,2 мл/рік життя або 50% розчину анальгіну в дозі 0,1 мл/рік життя дом’язево або довенно.

2.При неефективності або порушеннях мікроциркуляції ( холодні кінцівки при гіпертермії, озноб) –папаверин 2% у дозі 0,5 мг/кг або бензодіазепіни (седуксен, реланіум, діазепам, сібазон) у дозі 0,2-0,3 мг/кг дом’язево.

Шановні батьки !  Використовуючи жарознижувальні засоби слід враховувати, що вони потрібні не для «нормалізації» температури тіла, а для її зниження і покращення самопочуття дитини.

Найбільш доцільним на мій погляд  видається такий алгоритм впливу на гарячку:

І. Забезпечення достатньої кількості рідини: у віці до 3 років це по 100мл на кожен кілограм ваги тіла. Сюди входить об’єм їжі і напитків. Діти охоче п’ють розведену 1:1 з водою кока – колу, або чай з розчином глюкози ( на 100,0 чаю 10,0 - 40% розчину глюкози). Обидва ці напої запобігають підвищенню рівня ацетону в організмі дитини, особливо коли відсутній апетит, стимулюють сечовиділення.

ІІ. До 38 С жодних втручань.

ІІІ. При t 38 - 39 С і теплих чи гарячих кінцівках, рожевій шкірі тулуба, доброму самопочутті дитини –використовувати фізичні методи:- роздягнути дитину до підгузника;- обдувати вентилятором, або віялом;- змочувати рясно волосисту частину голови теплою 32 -35 С водою. Після висихання процедуру повторити. За 2 -3 рази температура тіла переважно знижується на 0,5С. Звертаю увагу, що ця процедура є найбільш бажаною, оскільки дозволяє охолодити голову. Перегрітий мозок набрякає, збільшується в розмірах. Це викликає біль голови, можливі судоми. Охолодження зменшує набряк мозку, покращує самопочутття, знімає біль, запобігає розвиткові судом.- обтирання рожевого, гарячого тулуба дитини губкою, змоченою теплою 32 -35 С водою. Вода, випаровуючись із поверхні тіла, буде виконувати роль поту, охолоджуючи дитину. Ніжне тертя губкою шкіри сприяє розширенню судин і підсилює тепловіддачу.- приємним для дитини і ефективним є також теплий душ 32-35 С - тривалістю 5-10 хвилин, після чого дитину не витирати, а нехай обсохне, як на пляжі. Після такої процедури tтемпература тіла знижується на 1С. Не бажано використовувати холодну воду, розчини спирту, оцту, оскільки швидке випаровування і охолодження шкіри може викликати рефлекторний спазм судин і припинити тепловіддачу. Фізичні процедури діють швидко, без жодних ускладнень, їх можна повторювати декілька разів на добу при повторному підвищенні t. 

IV. Якщо при t 38С кінцівки холодні, це означає, що температура тіла ще буде підніматися. Необхідно застосувати судинорозширювальні засоби: папаверин (0,5 мг/кг) дітям до 6 міс. 2% розчин -0,1; до 1р. – 0,2; до 2р. – 0,3; до 3р. – 0,5; до 4 р. -0,6; до 5р. – 0,8мл, або у свічках – ¼ св. до 1 року, 1/3 – до 3-х років, ½ - до 5 років.- голову рясно змочувати водою t 32 – 35 С ;- при t >39 С і поганому самопочутті – жарознижувальні засоби.Ідеальним є зниження t до 38,5С, оскільки така температура є потужним стимулом для захисних реакцій організму. Вона суттєво вкорочує тривалість хвороби і добре переноситься дітьми. Тому бажано давати 1/2 рекомендованої дози парацетамолу чи ібуфену. Таку дозу можна частіше повторювати.

V. Якщо протягом більше 1 години жодними медикаментами не вдається забезпечити потепління кінцівок, і температура тіла вперто піднімається до 39,5-40,0 Со,  ввести  Дексаметазон  внутрішньом’язево повільно  1мл, незалежно від віку і негайно викликати невідкладну швидку допомогу або звернутись до фахового лікаря.

VI. Якщо більше доби температура тіла не знижується нижче 39С, обов’язковою є консультація фахівця, дослідження крові та сечі.

Шановні батьки! Тепер Ви маєте уяву про лавину захисних реакцій, які виникають у організми дитину під впливом гарячки. Лише Вам вирішувати, чи безжально «збивати» температуру і зупиняти боротьбу, чи дещо знизити температуру, покращити самопочуття пацієнта і не заважати йому далі боротися.

З повагою, канд. мед. н., лікар-інфекціоніст Ігор Гайдук

5 комментариев

 • onix_M 20 марта 2018, 16:33

  Дякую, що поділилися)

 • Iryna_ya 20 марта 2018, 16:39

  Дякую за інформацію

 • panya 20 марта 2018, 17:18

  Теперь понимаю, почему когда высокая температура, то болит голова. Спасибо за статью.

 • Annushka_ 20 марта 2018, 17:39 1

  Спасибо) в избранное)

 • ksskss_10 20 марта 2018, 17:55

  !+

Для комментирования нужно войти или зарегистрироваться

Вернуться в Клуб